Влиза поручик Ржевски в офицерския клуб и казва:
- Господа! Имам две новини! Едната лоша, а другата - много лоша!
Офицерите:
- Казвай лошата!
Поручикът:
- Вселената се разширява!
Офицерите:
- А много лошата?
Поручикът:
- Ние сме все още трезви…
Майката:
- Наташенка, вие с поручик Ржевски сте женени вече две години, а все още нямате деца?…
Наташа Ростова:
- Ох мамо, да можех поне веднъж да преглътна тази гадост!
Поручик Ржевски знае, че за да се запознаеш с момиче, трябва да се приближиш, непринудено да поговориш за времето и след това да се представиш. Веднъж докато се разхождал той срещнал момиче, което разхождало болонката си. Приближил се, изритал кучето с всичка сила и казал:
- Ниско лети. На дъжд ще да е. Между другото, разрешете да се представя: поручик Ржевски.
Бал. Висше общество. Стоят поручик Ржевски и корнет Оболенски и пият вече трета бутилка шампанско. Омаян от алкохола, корнетът срамежливо пита:
- Кажете, Ржевски, оная дама там, духа ли?
- И още как! - отговорил поручикът.
- А тази, другата?
- Дори превъзходно!
- А как мислите, поручик, новата до нея, и тя ли духа?
- Без съмнение, корнет!
- Но поручик - объркано пита корнетът - как знаете това?
- Виждате ли, Оболенски - поучително го напътства поручик Ржевски - щом има уста, значи духа!
Офицерският клуб. Всички са пияни. Поручик Ржевски разказва:
- Господа, вървя си вчера към къщи. На вратата стои момиченце, едно такова малко и нещастно, и ми казва: \"Чичо, изчукайте ме за копейка\"… Толкова тъжно ми стана… - чукам и плача, чукам и плача…
Генералът:
- Поручик Ржевски, наскоро чух, че Вие ще се жените за графиня Лиговская, но знаете ли, че с нея спи целият Тамбов?
- Пфу, Тамбов, бил съм там, хиляда и двеста мъже да има, най много.
- Поручик, вие мен обичате ли ме?
- А какво, според вас, правя в момента?!
Поручик Ржевски към Пиер Безухов:
- Знаете ли, Пиер, сега съм ви като баща...
- На какво дължа тази чест?!
- Изчуках тъща ви!
По време на бал във висшето общество, поручик Ржевски излиза на двора и се връща целият мокър. Офицерите го питат:
- Какво, силен дъжд ли вали?
Той отговорил:
- Не, силен насрещен вятър.
Седи поручик Ржевски и пише нещо… Влиза полковника:
- Поручик, какво пишете?
- Ами съчинявам химн за нашия полк…
- Нима? Дайте да погледна… Но това са само псувни!
- Но защо… Ето тук във втория стих има думата \"знаме\"…
Веднъж слугата домъкнал в къщи пияния като дъска княз Голицин след празник в офицерския клуб. Сутринта, подавайки му чай, слугата казал:
- И как не Ви е срам, Ваше сиятелство! Даже в гащите си сте се изходили.
- Ааа, не съм аз, това беше поручик Ржевски…
"От всяко дърво свирка не става, но от всяка жена - да." - Поручик Ржевски.
Поручик Ржевски прочел книга за това как трябва да се разговаря с жените. Там имало и примерни теми за разговор: за животните, за времето, за музика, за любов. Решил той да опита, отишъл при една дама и казал:
- Какво хубаво кученце имате, мадам! - и го сритал с ботуша си - Лети ниско, сигурно ще вали. У дома имам един барабан, не искате ли да ходим да се чукаме?
Поручик Ржевски пътува с влак. Заедно с него в купето са майка и дъщеря. Оправяйки багажа, девойката ядосано се обръща към майка си:
- Мамо, колко пъти съм ти казвала да не слагаш яйцата върху сребро! От тях то потъмнява...
- Човек се учи, докато е жив! - въздъхва поручик Ржевски и премества табакерата си от предния джоб на панталоните, във вътрешния джоб на шинела.
На бала поручик Ржевски минава в гръб на Наташа Ростова и й прошепва:
- Наташа, сега такъв смешен виц ще Ви разкажа, че гърдите Ви ще паднат от смях.
Наташа се обръща. Поручикът я поглежда объркано и казва:
- Уф! Виждам, че изглежда вече са Ви го разказали...
Топла лятна нощ. Поручик Ржевски, държейки чаша с шампанско, излиза на балкона и казва възхитено:
- Каква луна, какви звезди…
- Майната ти, майната ти, майната ти… - по навик отговаря ехото.
Поручик Ржевски танцува с Наташа Ростова на бала.
Тя:
- Поручик, как намирате гърдите ми?
Поручик Ржевски:
- Ами… трудно…
Светското общество. Една от дамите разказва сутрешния си страшен сън:
- Господа, днес сънувах ужасен кошмар! Пъхам си аз пръста в устата, а там - нито един зъб!
Както обикновено пиян, поручик Ржевски повдига глава от салатата:
- Мадам, струва ми се, че Вие не там сте си пъхнали пръста!
Шикозен ресторант на Невски проспект. Както обикновено пиян, поручик Ржевски седи забил лице в салатата. На съседната маса три дами спорят за това кое е по-болезнено: раждането, аборта или дефлорацията. Леко надигайки глава, поручикът компетентно се вмесва в разговора им:
- Ех, а вас някога да са ви удряли с тиган по яйцата?
Бал в имение някъде в Русия. Наташа Ростова пита Ржевски:
- Поручик, кажете, а Вие попадал ли сте някога в железопътна катастрофа?
- Ами... било е!
- Ах, колко интересно! Поручик, разкажете!
- Пътувахме с генерала и дъщеря му към Орел. И когато влакът влезе в тунела, вместо дъщерята опънах самия генерал...