Едно момченце се прибира у дома си от детската градина. Майка му го пита как е минал денят. То отговаря:
- Ами, нищо особено, само дето на връщане един чичко каза, че ако му лапна пишката ще ми купи ееей тия маратонки.
Млад лейтенант, току-що завършил ВоенМеха, търка екрана на осцироскопа със спирт. Влиза капитанът.
- Какво правиш! На какво са ви научили в училище?
- Почиствам техниката, както са ми преподавали. Вземаме памуче, напояваме го със спирт и трием.
- Теоретик! Виж как се прави!
Взема чаша. Пълни я със спирт. Изпива я. Дъхва върху екрана и започва да трие...