Пристигнал член на дружеството на трезвениците в един завод. Началникът на цеха го развежда и го води при шлосера Иванов.
- Ето го нашият ударник.
- Много добре - зарадвал се гостът. - А кажете ми, ако бяхте изпил чаша водка, щяхте ли да можете да работите толкова ударно?
- Не знам - свил рамене шлосерът.
- А две чаши?
- Не съм сигурен…
- А цяла бутилка?
- Ами, както виждате работя…
Ако някой не знае откъде иде изразът "Пари нема действайте! ": преди освобождението македонските комити пращат емисари в Браила да молят българските чорбаджии да им дадат орУжие. Емисарите пращат писмо обратно до войводата: "Браилски чорбаджии не дават орУжие даром. Сакат или ПАРЕ, или ДУПЕ! " Получават незабавен отговор: "ПАРЕ нема - действайте! "