Човек вървял през пустинята без капка вода. Накрая видял един оазис и един змей до водата. Човекът събрал смелост и сили и започнал да се бие със змея. По някое време змеят го попитал:
— Какво искаш ти, бе?
— Да пия! – отвърнал човекът.
— Ами пий бе, що се биеш?!
- Казват, че габровците не са джентълмени, но това не е истина. Днес видях с очите си как габровец с чадър пазеше една дама, докато тя сменяше гумата на колата...