Пътуват Киркор и Гарабед на околосветско пътешествие с кораб. Времето е прекрасно, народът се щъка по палубата. В следващия миг едно дете извиква - Помощ и пада зад борда. Всички се скупчват до перилата и гледат, тюхкат се и се маят. В този момент Киркор скача в океана и спасява детето. Той е ГЕРОЙ. Всички го тупат, прегръщат и поздравяват. Капитанът го кани на рампата, поздравява го и го пита пред всички:
- Поздравявам Ви Киркор. Разкажете какво Ви накара да проявите такава саможертва в такъв сюблимен момент?
- Абе Аз да знам кой бутна мене водата ша му е..... майката
Червената шапчица, по Ф. Кафка
Вълкът избяга, понеже беше един много неспокоен, безличен и плах вълк. А такъв стана, когато една сутрин се събуди и безпомощно установи, че е хлебарка. Нададе немощен вой за "Добро утро", но всичко го разбраха погрешно, навярно долавяйки в държанието му някакви тайни упреци, и извършиха гротескна поредица от смущаващи движения, тъй като се разбра, че и куфарът му е изчезнал. Така въпросната особа се получи един много търпелив, внимателен и сериозен вълк с доста жълт цвят на лицето. Освен това се чувстваше неловко, понеже дъждът, който понякога валеше го изпълваше с униние.