Старшината влиза в помещението на новобранците и вижда на пода един фас. Нервно пита:
- Чий е този фас?
Никой не отговаря. Повтаря въпроса с още по-висок тон.
Никой не отговаря.
Започва да вика. И тогава един новобранец казва:
- Ничий е, господин старшина. Можете да го взмете!
Новобранец заявява на наборната комисия, че иска да стане моряк.
- Умееш ли да плуваш? - пита член на комисията.
- Не.
- Не умееш да плуваш, а искаш да станеш моряк?
- Че защо? Нямате ли кораби?