През зимата мъж се заблудил в гората. Върви и крещи:
- Помогнете, спасете ме!
Изведнъж чувства как някой го тупа по рамото. Обръща се - мечка.
- Защо не даваш да спя?
- Загубих се в гората!
- Е, защо крещиш?
- Ами да ме чуе някой.
- Е, аз те чух. По-леко ли ти е сега?
Турист води приятелката си на излет в планината. Качват се на най-високия връх и той започва да се възхищава:
- Виж каква красота! Виж там долу реката! Виж там долу поляните...
- А като е такава красота долу, защо не си стояхме там а се мъкнахме тук горе?