Игуменът на един манастир бил много праведен и усърден. Забелязал това Бог и му изпратил ангел, за да го възнагради за усърдното служене.
Но игуменът отказал наградата и вместо това помолил:
- Покажи ми най-достойния от монасите в моя манастир, за да мога да се моля за душата му!
Ангелът му показал един от братята.
Поразеният игумен се развикал:
- Но това е най-отявленият сквернословец и богохулник!
Глас от небето отговорил:
- Да, но ако този човек не се бореше със себе си ежесекундно, отдавна да ви е изпозаклал всички!
- По какво се различава лошия от добрия програмист?
- Лошият пише вируси, а добрия антивирус.
- По какво се различава лошия от добрия чиновник?
- Лошият нищо няма да направи без подкуп, а добрият ще направи всичко за подкуп.
- По какво се различава лошия от добрия политик?
- Лошият винаги ще измами народа, а добрият никога не казва истината.
- По какво се различава лошия от добрия олигарх?
- Лошият олигарх има мръсни пари, а добрият изпрани.
- По какво се различава доброто от лошото?
- Лошо - това е когато е по-лошо, отколкото е било, а добро - това е когато е по-добре, отколкото ще бъде.