Дядото и бабата се условили, че ако на някого се прииска, ще казва: "Имам асо", а ако не му се иска: "Имам шестица".
Легнали да спят и дядото казва:
- Бабо, бабче, имам асо.
- А аз шестица.
Дядото се обидил и се обръща към стената. След известно време бабата казва:
- Дядо, деденце, имам асо.
- А аз шестица.
Бабата отметнала одеялото и вика:
- Дядо, ама и ти имаш асо.
- Аз не играя с такива дето гледат чуждите карти.
Наложило се млади и стари да живеят под един покрив. За разлика от много други живяли в мир и разбирателство. Един ден както си седяли в стаята свекър, свекърва и снаха, свекървата казала :
- Ех, снахо, хубава си ни е къщичката само дето стените искат боядисване, но нямаме с какво.
Скочила снахата. Отрязала брадата на свекъра. Направила голяма дебела четка и боядисала стените. Седнали пак всички дружно да пият чай, а свекървата казала :
- Ех, снахо, разхубави се нашата къщичка ама тия стари прозорци я загрозяват. Искат боядисване ама нямаме с какво.
Скочила снахата. Отрязала мустаците на свекъра. Направила четка и боядисала прозорците. Мръкнало се. Прибира се мъжът от работа и гледа баща си седи пред къщата.
- Тате защо седиш навън? - попитал синът-Мръква се.
Бащата казал :
- А бе, вътре жените са се хванали да правят баница. Не знам яйца имат ли, нямат ли...