Незначителна облачност 20 °C
Реклама — Зона 3 (728x90)
Рекламите се зареждат само от haskovo.net
Хасково България Светът Обяви Видео eTV

Не сме доволни от декларацията за арменците и оградата по границата, обяви турският посланик

6,477 прегледа

В Турция се приема със съжаление декларацията на българския парламент от 24 април за съдбата на арменците в Османската империя и има недоволство, заради изграждането на ограда по границата между двете страни, каза днес по БНТ турският посланик Сюлейман Гьокче. Според него не е от съществено значение, че в декларацията на Народното събрание не се използва думата геноцид, "защото това е по-скоро семантичен спор".

"Единственият парламент, който взе такова решение, е българският, това не може да се омаловажи. Още две страни приеха декларация в тази посока – Австрия и Боливия, но те не са съседи на Турция", обяви дипломатът.

По повод оградата по границата, която да спира бежанците, посланикът посочи, че България е суверенна страна и сама взима своите решения, но изграждането й създава недоволство. На въпрос дали съоръжението е обида за Турция дипломатът посочи, че по-скоро дава повод за размисъл за политическото послание, което този акт излъчва.

Сюлейман Гьокче подчерта, че броят на бежанците в България е под 10 000 души, като повече от половината от тях са влезли от Гърция, но не се мисли за ограда и по тази граница. "В Турция има 2 млн. бежанци, ако не си сътрудничехме, тогава бежанците в България биха били много повече", подчерта дипломатът. Според него именно сътрудничеството, а не оградата са довели до намаляване на броя на бежанците.

Сюлейман Гьокче каза, че все още не е имал разговор с новия български посланик в Турция Надежда Нейнски. "Тя е човек, познат в Турция, който се радва на почит и уважение, има държавнически опит и опит на дипломат, обобщи посланикът.

Според Сюлейман Гьокче за Турция е важно да изпълни критериите за членство в ЕС, а решението дали ще бъде приета в съюза е политическо. Дипломатът смята, че България и Гърция имат най-голям интерес страната му да бъде приета в евросъюза.

В отговор на въпрос турският посланик каза, че между България и Турция няма въпроси, решаването на които да е свързано със сериозни затруднения. Дипломатът каза, че тази година Турция ще бъде посетена от около 1.5 млн. българи, а поне 750 000 турски граждани ще дойдат в България.

Сюлейман Гьокче уточни, че общият брой туристи за годината е 42 млн., което поставя Турция на шесто място в света по този показател. Според него успехът на турския туристически продукт се дължи на креативността, здравата работа, следенето на трендовете.

Видео по темата

Източник: http://www.dnevnik.bg
Сподели
Реклама — Зона 16 (728x90)
Рекламите се зареждат само от haskovo.net

Facebook коментари

Коментари в сайта (8)

СЕЛЕНЖЕР
АЗ ПЪК НЕ СЪМ ДОВОЛЕН ОТ ПОЛОЖЕНИТО В ОДРИНСКА ТРАКИЯ И БЪЛГАРИТЕ УБИВАНИ И МАЧКАНИ ТАМ ОТ 1912 ГОДИНА НАСАМ...ОТНОСНО МРЕЖАТА МЯСТОТО И Е НА СТО КИЛОМЕТРА НА ЮГ И СЕ РАДВАЙТЕ ЗА ТОВА...
0010
И аз не съм доволен ,че искат да правят църквата Света София джамия ,ама тоя фес не го интересува това .
jh
100 км. на юг или2000 на север до виена имам предвид., , НА мрежата местото не ме интересе ама КОЛОВЕТЕ СА ВАШИТЕ МАКИ И СИСТЕРС ДАЖЕ И ЗА ВАС КОПЕЛДАЦИ
БАЙ УЙ
РАЗБИРАМ КОЛКО Е ТРУДНО В 21 ВЕК ДА СИ ОБРЯЗАН ПЕДЕРАСТ И С КУПЕНА ДИПЛОМА ПОДАРЪК ОТ ПАРТИЯ ДУ ПИ СЕ.
РЕЗПРОМ-ВЕСЕЛ ДОМ
РЕЗАЧКА ТЪПА ВИЕНА Е НА ЗАПАД,А НЕ НА СЕВЕР БОКЛУК МИРИЗЛИВ.ИДИ 2000 КИЛОМЕТРА НА СЕВЕР ТАМ РУСНАЦИТЕ САМО РАЗМИТАТ ЗА ПАЧИ.
has
Много лесно и удобно е да се правиш на велик пред по-малки държави. Ако си наистина такъв се мери с големите. Каква е реакцията на Турция, спрямо Русия, чийто Президент бе в Армения за отбелязване на 100г от Геноцида над арменците. Руският Президент бе на мероприятие с това наименование. Говори се за Българския Парламент, където тази дума не бе и записана в Декларацията.
0010
Пред големите те не говорят така .Тогава феса е свикнал да се наведе и хване палците на краката и спокойно да изчака да го обидят отзад .
velomaster
Тоя шемет да се е*е в г*за!