Незначителна облачност 20 °C
Реклама — Зона 3 (728x90)
Рекламите се зареждат само от haskovo.net

Димитровградчани дебнат нощем комета

3,709 прегледа
Димитър Кокотанеков

Кометата "Макнот" ще може да бъде видяна над Димитровград по време на едноседмични наблюдения, организирани от Обсерватория и планетариум "Джордано Бруно", каза физикът Димитър Кокотанеков. Небесното тяло носи името на учен, които вече е открил 56 комети, разказа още Кокотанеков. Астрономическите наблюдения ще стартират на 14 юни и да продължат до 17 юни. Най-подходящото време за съзерцаване на звездите е вечер, затова и наблюденията започват след 21.00 и ще продължат докато има хора в планетариума. Кометата може да се наблюдава с бинокъл или с телескопа на обсерваторията през целия месец юни, уточни Кокотанеков.

Освен кометата "Макнот", могат да бъдат видяни няколко планети, които в този момент са подредени по интересен начин на небето, допълни Кокотанеков. Удобна за наблюдение е и Луната, която е в първата си четвърт. "Съобразяваме се и с факта, че големите ученици, за които астрономията е по- интересна като наука вече ще бъдат във ваканция, казаха от обсерваторията. Пуснат в сериозна употреба ще бъде и новия автоматичен телескоп на димитровградския планетариум. Ако времето не позволява наблюдения, за нощните посетители на обсерваторията ще бъдат осигурени интересни филми за звездите и планетите, които ще се прожектират в новата зала, похвали се още Димитър Кокотанеков. И припомни, че след седмица предстои лятното слънцестоене и според законите на звездите започва лятото.

Кометата Макнот, снимка actualno.com

Т.Вълчева

Видео по темата

Източник: dimitrovgrad.bgvesti.net
Сподели
Реклама — Зона 16 (728x90)
Рекламите се зареждат само от haskovo.net

Facebook коментари

Коментари в сайта (0)

Все още няма коментари. Бъди първият!