Незначителна облачност 20 °C
Реклама — Зона 3 (728x90)
Рекламите се зареждат само от haskovo.net

Глобите от фишовете ще се удвояват при липса на електронна поща

3,329 прегледа
България | Галина Делинова
3

Държавата въвежда автоматизирани санкции без човешка намеса

Планира се въвеждане на напълно автоматизирана система за санкции – без човешка намеса. Превишаването на скоростта ще генерира автоматично електронен фиш, изпращан на електронен адрес. При липса на електронен адрес, глобата ще бъде удвоявана. Неплатени санкции ще водят до сваляне на регистрационните номера, особено при чуждестранни нарушители. Целта е възстановяване на реда и дисциплината по пътищата. България трябва да спре да бъде на първо място по брой жертви и ранени при пътни произшествия. Това заяви вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов, който пристигна на ЖП гарата в Бургас с пътническия влак от София.

„Контролът по пътищата на страната ще бъде засилен чрез интеграция на информационните системи на институциите“, съобщи той.

През последните два дни се регистрираха шест тежки пътни инцидента, като повечето от тях са резултат от самокатастрофиране на тежкотоварни превозни средства. Анализите показват, че основна причина е превишената скорост, установена чрез тахографи. При някои случаи, камиони са се движили с 90 км/ч при разрешени 50, което е довело до тежки последствия за участниците в движението.

„Основният проблем е човешкият фактор – липсата на преценка и отговорност у водачите. Въпреки това, състоянието на пътната инфраструктура също е допринасящ фактор. Държавата остава длъжник по отношение на безопасността на пътната мрежа“, заяви Караджов.

Той съобщи, че КАТ, ДАИ и ТОЛ управлението работят по интеграция на своите информационни системи.

Целта е по-добра координация и ефективен контрол. Например, при установено претоварване на ТИР чрез електронен кантар, данните ще се предават в реално време, а нарушителят ще бъде спрян на следващия пост.

Проверките показват и други нарушения – най-вече неспазване на времето за почивка от страна на шофьорите. В момента се обработват данни от над 470 превозни средства и техните водачи.

 

Видео по темата

Източник: nova
Сподели
Реклама — Зона 16 (728x90)
Рекламите се зареждат само от haskovo.net

Facebook коментари

Коментари в сайта (3)

ATVOYNOV@GMAIL.COM
Малоумници, има много водачи, които дори не знаят какво е електронна поща, камо ли да я използват. Те какво ще правят, на курсове за преквалификация ще ги пращат?
антимишок
Това е защото заптиетата са си претъркали мъдята .......от чесане и вече ги мързи да дишат!Що не гласувате поне 25% от заплатите на хората да отиват в специален МВР-фонд,за плащане на ЕВЕНТУАЛНИ глоби?!
Чончев
Само ще се глобяваме ли а пътищата кой ще оправи.Защото всяко влизане в дупка и чупене на агрегат от колата води до пристигане КАТ и съставена глоба за несъобразена скорост