Незначителна облачност 20 °C
Реклама — Зона 3 (728x90)
Рекламите се зареждат само от haskovo.net
Хасково България Светът Обяви Видео eTV

Потопиха в мрак Богородица и Областна в чест на Земята

3,357 прегледа
Угасването на Богородица се первърна в празник

Статуята на Дева Мария на Ямача и сградата на областна администрация бяха потопени в мрак за 1 час днес, в чест на деня на земята. Инициативата, чието начало датира от 2007-ма година, цели съхраняване на природните енергоизточници и опазване ресурсите на планетата. Замисълът е бил по този начин да се протестира срещу климатичните промени.

В Хасково токът на този ден се изключва за втори пореден път. Статуята на Богородица бе избрана като символ на града. Точно в 20.30 тя угасна под звуците на „ Излел е Делю Хайдутин” в изпълнение на народната певица Фанка Койнарова. Час преди ритуалното угасяне, хора и народни песни огласяха хълма. Ансамбъл Южняци и оркестъра на общината привлякоха в кръшното хоро десетки хасковлии, дошли да наблюдават събитието. Най-масирано бе присъствието на ученици от езиковата гимназия. Именно те са съинициатори на проекта заедно с Туристическия център. Пак по идея на учениците от ЕГ, в 20.45 бяха загасени светлините и на сградата на областната администрация. Мракът продължи до 21.30.

Г.Христов

На Ямача имаше много граждани

Видео по темата

Източник: Haskovo.NET
Сподели
Реклама — Зона 16 (728x90)
Рекламите се зареждат само от haskovo.net

Facebook коментари

Коментари в сайта (0)

Все още няма коментари. Бъди първият!