Незначителна облачност 20 °C
Реклама — Зона 3 (728x90)
Рекламите се зареждат само от haskovo.net
Хасково България Светът Обяви Видео eTV

Заснеха Окото на Бога

10,946 прегледа
Наука | Таня Тодорова
0
Астрономи от Европейската южна обсерватория в Ла Сила, Чили, направиха с гигантски телескоп изумителна снимка на космически обект, наречен Окото на Бога, съобщиха в. "Дейли телеграф" и в. "Дейли мейл".

Яркосинята зеница и бялото на окото са обрамчени от "клепачи" с телесен цвят. Окото е толкова голямо, че за да достигне от едната му страна до другата, на светлината са нужни две и половина години.

Обектът представлява образование от газ и прах, изтласкани от гаснеща централна звезда. Снимката показва последните мигове от живота на звезда, сходна с нашето Слънце.

Подобна съдба очаква нашата Слънчева система след 5 милиарда години. Окото на Бога се намира на разстояние 700 светлинни години в съзвездието "Водолей".

Явлението може да бъде видяно с малки телескопи на любители-астрономи, които го наричат мъглявина Спирала, или NGC 7293.

Окото на Бога обхваща зона от небосвода, която е една четвърт от размера на пълната Луна.

Снимката, направена с големия телескоп, е толкова детайлна, че в "очната ябълка" в центъра се различават далечни галактики.

Видео по темата

Източник: club.bg
Сподели
Реклама — Зона 16 (728x90)
Рекламите се зареждат само от haskovo.net

Facebook коментари

Коментари в сайта (0)

Все още няма коментари. Бъди първият!