Незначителна облачност 20 °C
Реклама — Зона 3 (728x90)
Рекламите се зареждат само от haskovo.net

Казах си "Стига!"

4,868 прегледа
Понякога дни като този опровергават тезата за самотността ми...Батерията на телефона пада от многото обаждания, яркото оранжево на скайпа става направо искрящо и изпълва лентата ми, а аз не мога да спра да общувам с познати и непознати,хора с проблеми, хора с въпроси и всички са впили в мен поглед изискваш най-голяма компетентност и състояние на духа. Понякога имам чувството че по мен полепват човешките грижи и притеснения. Затова съм си накичила перваза със зеленина. Дано цветята си "хапнат" малко от "лошата енергия"...

В такива моменти (ако преди това не сте умрели)трябва да се научите да казвате "Не". Да възпитате у хората онази отговорност към желанията им, която така често им липсва когато са на зор. А повярвайте ми! Ничий проблем не търпи отлагане! И ако вие се качите на тази въртележка от която няма слизане ще станете роб на собствената си услужливост.

Започнете с леки тренировки в кафенето например. Ясно и бавно рецитирайте скромното си желание: Едно дълго кафе със бита сметана, 5 захарчета и една кола Лайт с много лед и сламка - ако може да е жълта. След което впийте пронизителен поглед в обслужващия персонал и по културното му дискретно - "Хууво" може да сте уверена, че е разбрал всичко. След дълъг период чакане в който можеха с успех да ви приготвят и патица по пекински, поръчката НАЙ-СЕТНЕ идва. И тук е важния момент: Захарчетата са три, сламката раирана, а ледът изобщо липсва. Осъзнавайки собствената си некомпетентност сервитьорът добре е отренирал тактиката "перде" а може би дори и "спринт", защото изхвърча секунди преди "да открием разликите". И така нашето несигурно пръстче и лабилно "извинете" увисва във въздуха... Аз имам нерви, нищо, че чак сега ми дойде кафето и когато той отново профучава покрай мен, аз пускам крак, спъвам го, "Прас!" - той забива нос в гравираните плочки а аз любезно казвам "Благодаря ви, че дойдохте днес."...Не!Не!Не! Не съм дошла тук за да ми сервирате каквото и да е! Ако исках да е каквото и да е щях да си забъркам кафе вкъщи и да си го нося в термус! Тук идвам за да получа ТОЧНО каквото искам и затова плащам! С добра скорост и писклив тон, всички желания идват, но препоръчвам добре да се огледа купичката на леда защото вероятно доста са ви намразили...

Има и едно друго "Не"... Онова което разграничава любезноста от това да си мухльо. "Картофите са до лука, а в хладилника има мляко... Ми шси го разбийш с лъжицата... Ми да... Ааа ами там съм оставила 3 филий... Не,мами нямам нищо сладко. Ми да. Ъхъ... Добре. А добре е леля ти вчера я видях, с една нова рокля и с една чанта дето оня ден я гледах в подлеза, има и зелени..."

С кървясали очи и биволско търпение чакам касиерката в Енергото само да си нахрани детето,да си каже адреса и довечера лично да ида да и гръмна апартамента!

Според мен общуването трябва да е двустранно. Трябва да можем да изискваме от хората, но да умеем и да възнаграждаваме усилията им. Затова и аз имам своите добри моменти в които казвам "Добър ден, как сте? Един смесен с карамел. Благодаря, лек ден и всичко хубаво!" А и все пак... Тя продава сладолед... ;)

Ани Капанова
Източник: Haskovo.NET
Сподели
Реклама — Зона 16 (728x90)
Рекламите се зареждат само от haskovo.net

Facebook коментари

Коментари в сайта (0)

Все още няма коментари. Бъди първият!