Незначителна облачност 20 °C
Реклама — Зона 3 (728x90)
Рекламите се зареждат само от haskovo.net

Учени заснеха електрона

2,664 прегледа
Първата фотоснимка на електрона в неговата "енергийна ипостаса"е направена от европейски учени, информира ИТАР- ТАСС.

Фотографията е публикувана в лондонския седмичник "Обсървър".
Да заснемат елементарната частица са успели учени от шведския унивеситет в Лунд.

"Портретът" на електрона представлява десет концентрични кръга, които са неговото енергийно изражение.

В работата е използван сложен фотокомплекс, включващ лазер, спектрометър и стробоскоп.
Снимките с висока скорост през кратки интервали от време са правени в момент на ярко пламване на светлина, която предизвиква разпад на атомите и деление на електроните. Последните попадат на специална мишена.

Получените в момента на удара в мишената многобройни снимки на елементарните частици после са налагани една на друга.

Като резултат учените получават първото ясно фотографско изображение на електрона, отбелязва седмичникът.

Видео по темата

Източник: novjivot
Сподели
Реклама — Зона 16 (728x90)
Рекламите се зареждат само от haskovo.net

Facebook коментари

Коментари в сайта (0)

Все още няма коментари. Бъди първият!