Незначителна облачност 20 °C
Реклама — Зона 3 (728x90)
Рекламите се зареждат само от haskovo.net
Хасково България Светът Обяви Видео eTV

Мистерията "Игнатиево"

7,837 прегледа

До 2011г. гр. Игнатиево беше село. Но ако мислите, че за него никой не беше чувал до този понеделник – лъжете се. Това, което се случи тогава, беше, че телевизионните камери влязоха в няколко необяснимо разточителни ромски къщи.

Селото се превърна в град на 9 март 2011 г. В "Уикипедия" за него пише, че винаги е бил обгърнат в мистерии. Една от тях е природната забележителност "Побити камъни". За произхода на колоните от шуплест варовик няма категорично обяснение и до днес.

Вторият феномен е малко ала-бала, но също е включен в онлайн "презентацията" на Игнатиево. "Почти в самия град има могила, неразгадана и до днес, пише там. През времето на социализма от единия край е започнато разкопаване, което не подсказало нищо, и затова предположенията за исторически паметник са отпаднали".

С други думи - "предположенията" отпаднали, но "загадката" останала

Точно така стоят нещата и с неразгадания произход на парите, с които десетки ромски фамилии в Игнатиево карат "S" класи, носят "само "Гучи", "Версаче" и "Гуес" (запазено е оригиналното произношение на марката "Guess" в интервю на една от стопанките на зашеметяващите имоти) докато живеят от социални помощи.

С разследването на "Нова телевизия", заснето със скрита камера, всички "предположения" за произхода на парите, с които са строени мраморните къщи и са купувани "S" класи, гуесове и версачета, би трябвало да са отпаднали. Но остана "загадката" - защо и полицията, и кметът на Игнатиево, и данъчните решиха да споделят едва сега с гражданите всичко, което знаят? Че "доста от ромите в града се препитават от джебчийство", че имали "традиция" да крадат и тя се предавала от поколение на поколение, че живеели от социални помощи, а водели необяснимо "лъскав" живот...

Мистерията "Игнатиево" не е от вчера. Не е от оня ден. Нито от по-предишния!

Още от края на 70-те години на миналия век из страната се носеше една легенда. В тогавашното село живеели циганите "бургуджии".
Имали тайна технология технология, с която на домашния мангал закалявали свредла. Ама така ги закалявали, че технолозите от "Круп" и "Тисен" оставали без дъх. И на всичко отгоре никога не могли да стигнат бургуджийското качество.
Като продавали бургиите, циганите ставали много богати, а занаята си предавали от баща на син. И затова всички по веригата били богати.

Вятър и мъгла!
През 1982г. попаднах като стажант в местното училище. Около 80% от децата в класовете бяха циганчета. Сресани, стегнати и кажи-речи прилежни. Но още тогава се знаеше, че майките на повечето от тях работят по график – понеделник - сряда - петък или вторник - четвъртък и събота.

В тези дни жените от селото се редуваха да пътуват с нощните влакове Варна – София – Варна. Обираха заспалите пътници и след три курса се връщаха в Игнатиево с по една от тогавашните "вноски" за апартамент или кола. Те бяха равни на десетина учителски заплати.

Тези занимания на бургуджийските булки бяха "предположението". А историята с бургиите - "загадката". Между двете още тогава оставаше неразгаданото разточителство на циганите в селото.

За да си вземат булка, младежите трябваше да изпълнят скъп ритуал 

По онова време банкнотите с най-голям номинал бяха 20 левови. С тях женихът трябваше да постеле разстоянието от портата пред къщата на булката си – чак до входната й врата. Не му ли стигнат – няма булка!

От 1982г. до сега са минали 33 години. През това време бургуджийските фамилии явно са вършили все едно и също – крали са пари от джобовете на хората и са ги прали през легендата за "свръхтехнологичните" си свредла. По-късно, когато тази лъжа вече не минаваше така лесно както в задръстенията на соца, е дошъл редът на друга легенда – че парите били от строителен бизнес.

Повече от 30 години 

милицията (която биеше), ДС (която знаеше всичко), след това полицията, прокуратурата, данъчните, кметовете, държавата и съселяните на циганите от Игнатиево – всички без изключение са се правили на ударени. Защото най-вероятно всички по веригата са крали един от друг и затова са се пазили един – друг.

Ето затова сега, успоредно с "нова организация за контрол на работата на охранителните фирми и нови формати на взаимодействие с полицията", за които днес говори във Варна министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова, ведомството й трябва да вземе да свърши и някоя работа.

Хайде, да не е за последните 30 години. Да се върне само десет години назад и да разбули "загадката" на непохватността си. Защото няма друго обяснение за това, че полицията не е могла да се справи с "очевидното" за една малка камера, скрита в очила.

Но както казала Айше на Манго: "Дано, дано... Ама надали".

Източник: http://www.dnevnik.bg
Сподели
Реклама — Зона 16 (728x90)
Рекламите се зареждат само от haskovo.net

Facebook коментари

Коментари в сайта (0)

Все още няма коментари. Бъди първият!