Незначителна облачност 20 °C
Реклама — Зона 3 (728x90)
Рекламите се зареждат само от haskovo.net
Хасково България Светът Обяви Видео eTV

Истината за Франция

3,375 прегледа
Луи дьо Фюнес, "Приключенията на равина Якоб" 1973 год., комедия 

И каква ли е тази истина? В момента всички са склонни да мислят за Франция и мислите ни на тази тема са свързани с новините оттам. Отчаяно търсим кой да ни каже какво да мислим, какво е правилно да мислим, какво не е опасно да мислим. Така стана, че трябва поне за себе си да решим Шарли ли сме или не сме Шарли. Не, не, не, няма да ви питаме и ние.

Разбира се, поставянето на въпроса така ще свари обикновения човек неподготвен. Защото той отдавна е свикнал да е Шарли, той няма нужда да се бори за секуларизъм. Защото от Великата Френска революция насам има Конституция, република, либерализъм и всичко това, което прави живота ни съвременен, включително разделението на властите, включително ненамесата на религиите в управлението на държавата.

И след тези азбучни истини, нека стигнем до истината за Франция. Тези, които мислят, че тя е една и са склонни да я свързват с рисуването на карикатури, ще бъдат жестоко разочаровани. Не можем да ви поднесем истината за Франция. И никой не може. Има различни новини, ще трябва сами да се ориентирате по тях, например по действията на френския посланик, които имаха голяма публичност в страната ни. Например по факта, че "Броят на оцелелите" на "Шарли ебдо" направи 7 милиона тираж. И да, според официални източници във Франция има около 6 милиона мюсюлмани. (Ако трудно намирате защо тези три изречения са едно след друго, обединяващото е законът). Но това са само парченца от истината за Франция, която ни е така трудно да осмислим напоследък. Погледнато исторически, Ботев е направил също труден избор, прегръщайки идеите на Френската революция. На Вазов му е било доста по-лесно, когато писал "Под игото", следвайки Виктор Юго. Всъщност сега познаваме ли Франция? Хуманизма? Просвещението?

По своя инициатива, без сътрудничество с посолства или институции, на сайта започваме дни на Франция. Не можем да ви поднесем някое от стотиците видове френски сирена, нито да ви поканим на дегустация на френско вино. И като цяло френската кухня, призната за елитна, няма да можем да ви поднесем. Не забравяйте и френските парфюми, френската мода, припомнете си и други френски неща, с които отдавна сте свикнали и приели в живота си, и които не можем да ви поднесем. На нас ни е по силите да ви представим само малко от истината за Франция в интернет и то без коментар. Ще я срещнете тук-там по страниците - анимация, създадена в училищата по визуална комуникация в Париж, балът на Мулен руж, видеоклипове на френски музиканти, бурлеска, суинг, Луи дьо Фюнес, засега. Надяваме се така да попиете оня френски дух на свобода, онази висота на идеите и артистичния начин на тяхното представане, за които си струва да помечтаем. И да, това е без значение - цвят на кожата или религия, в подбора на клиповете. Някои от нещата са много известни, други - абсолютно непознати. Просто пъстри парченца от голямата истина, създадени във Франция, намерени в интернет. Франция, която се шегува, разсъждава, осъзнава, дава крила, разбира, приютява - идеите в изкуството, които може би ще откриете в препоръчаните клипове (вдясно от текста). 

Видео по темата

Източник: Haskovo.NET
Сподели
Реклама — Зона 16 (728x90)
Рекламите се зареждат само от haskovo.net

Facebook коментари

Коментари в сайта (5)

не е просто конспирация
Аз не видях никакви истини в тази статия вие видяхте ли? А защо не напишете, че това беше организирано от самите францета господин "журналист" кой стои зад идил? АЗ ЛИ?
pozdravlenia
Пак показахте че сте повече от другите.Поздравявам вашето издание за това.
лобанов -ростовски
Мюсюлманите за сетен показаха че МАЙТАПИ с религията им се НАКАЗВАТЕ като се знае това защо няколко говеда си позволяват ЕТО го и резултата --шърли Те не са като християните -ако те ударят по едната страна обърни и другата Европейците след като се набутаха с 15 милиона мюсюлмани сега трябва щат не щат да се СЪОБРАЗЯВАТ с ТЯХ иначе ШЪРЛИ ще се ПОВТАРЯ в много по ГРЗЕН вариант -това е много близко до ума А уж сме умни хора
Scuzy
Извинявай, никой не си прави майтап с религията. Лицемерните изяви на нейните служители обаче заслужават поне малко иронична усмивка. Иначе всяко грозно деяние може да се прикрие с маската на святост и да се окаже неприкосновено. Религиите да си стоят в техните си храмове, не може да им се поверява нито управлението на въздушния трафик, нито какво ще публикува едно сатирично издание
подкрепям
Абсолютно подкрепям последното изказване. Франция е отворила врати и е дала да влезе много народ, който тя е приютила нядявайки се да споделя нейните ценности. Добре са дошли ако споделят нейните ценности! Който не споделя многообразието на културата да си върви. Многообразието коригира гена на един народ и внася нови неща в културата. Тероризма си е тероризъм независимо от религията.Имало е и християни терористи в българската история. Това не може да се толерира. Хората отиват да живеят на други места защото искат повече права и за да живеят по-добре.