Незначителна облачност 20 °C
Реклама — Зона 3 (728x90)
Рекламите се зареждат само от haskovo.net
Хасково България Светът Обяви Видео eTV

Съдът осъди община Перник да даде договора за боклука. Кметът пък го даде без да дочака присъдата

3,142 прегледа
Перник | pernik
0

С Решение №761/01.12.2014 г. Пернишкият административен съд уважи иска на Гражданско сдружение "Активни за Перник" да му бъде предоставен договорът за сметосъбирането и сметоизвозването на територията на Перник и се произнесе с осъдителна присъда към общината.

Както вече неведнъж бе писано - още през м. Декември гражданското сдружение поиска този договор от бившият кмет, Росица Янакиева, но това искане бе отминато с мълчание. Сдружението се обърна за решаване на този въпрос към съда. В мотивите за осъдителното решение се каза:

"Кметът е длъжен изрично да се произнесе в законоустановения срок по подаденото пред него заявление за достъп до обществена информация, във визираната част, с акт, в който, при хипотезата на отказ, мотивирано да посочи кои са фактическите и правни основания, поради които не е възможно предоставяне на достъп до търсената информация. И в случаите, когато задълженият субект прецени, че търсената информация не може да бъде получена, за него съществува задължение да издаде решение, с което да се произнесе по направеното искане. Мълчаливият отказ по заявлението във визираните части, следва да бъде отменен като незаконосъобразен, а преписката- върната на задължения субект за произнасяне по подаденото до него заявление в съответната част с надлежен акт в срока по чл. 28 ЗДОИ."

Новият Кмет на Перник, Г-н Иван Иванов, без да дочака решението на съда, предаде копие от договора, заедно със сключените анекси към него на Председателя на УС на ГС "Активни за Перник", Г-н Вихрен Матев. В разговорът по време на състоялата се между тях среща кметът подчерта, че е подписал становището на правния отдел на общината за това дело по грешка, но след като разбрал за какво се отнася искането на сдружението - веднага наредил договорът да се предостави. Кметът също така заяви твърдата си решимост да обърне модела на управление на общината и да го направи такъв, който служи на хората, а не както е било досега - срещу тях. Г-н Матев отбеляза с удоволствие факта за изпреварващата присъдата реакция на кмета и изрази увереност и желание за съвместни действия в посока на превръщането на община Перник в една модерна Европейска община.

Все още не са предадени приложенията към договора, което ГС "Активни за Перник" отчита като пропуск на администрацията на кмета. В същото време Г-н Матев подчерта, че се надява да ги получи в най-кратки срокове за да може да запознае с тях пернишката общественост.

Целият текст на осъдителното решение можете да прочетете тук.

 

Видео по темата

Източник: perunik.com
Сподели
Реклама — Зона 16 (728x90)
Рекламите се зареждат само от haskovo.net

Facebook коментари

Коментари в сайта (0)

Все още няма коментари. Бъди първият!