Незначителна облачност 20 °C
Реклама — Зона 3 (728x90)
Рекламите се зареждат само от haskovo.net

Близнашки се усъмни в изборите, иска референдум

6,491 прегледа
България | Красимира Славова
6

Служебният премиер Георги Близнашки се усъмни в резултатите от вота в чужбина и иска референдум.

"Само 144 208 от гласовете зад граница са реални. Единствената опция за една радикална реформа е референдумът" , кмята той. Служебният премиер предлага да се попитат гражданите, дали биха възприели идеята за смесена система под формата 50/50, която би преодоляла много от недостатъците, които демонстрира пропорционалната избирателна система. 

"На второ място  лансирахме идеята за задължителното гласуване. Това също е нещо, което трябва да мине през референдум, за да не дава основания за поддържане на тезата, че така се ограничават права и свободи на отделни групи на населението”, каза още той.

Той подчерта, че това е болезнена тема, но хората трябва да си кажат думата.

„Смятам електронното гласуване да го предложим за вариант – гласуване на нашите сънародници зад граница по електронен път. Ще направим много бързи консултации със съответните фирми" заяви проф. Близнашки.

По отношение на разпределението на мандатите, заради които има и протести в няколко региона, Близнашки каза: „Протестите до голяма степен са производни на Изборния кодекс. Лично моето мнение е, че ние отидохме много далеч в насърчаването на малките работи- желанието да се появяват нови политически субекти и постигнахме този ефект, който си има своята странична последица – фрагментаризацията на парламента”. 

По думите му, когато се правят промени в изборната система трябва да сме наясно, че трябва да отговорим на две изисквания: демократичност и ефективност. Според служебния премиер първият критерий е постигнат - имаме 8 партии в парламента, но по втория критерии не трябва да се допуска прекомерно голямо разпиляване на гласовете. Премиерът Близнашки обясни, че системата Д`Онт трябва да се върне, защото тя консолидира гласовете.

Видео по темата

Източник: Haskovo.NET
Сподели
Реклама — Зона 16 (728x90)
Рекламите се зареждат само от haskovo.net

Facebook коментари

Коментари в сайта (6)

don,t
консОлидира...
Jack Bauer
ДА на задължителното гласуване!!!
F1
Nikoi nemoje da me nakara da glasuvam za tezi partii za6toto sa BOKLUK za trepane sa.
ss_1413247920
Затова "великият турски народ" ще решава съдбата ти селянино неграмотен!
F1
ss_1413247920-MAIKA TI DA EBA V GAZA GRAMOTNA
2+2
CE KAK INACE,EVROPA GO LIJITE,SAMI NE MOJETE,OT GORE NA VSICKOTO NASAJDATE OMRAZA MEJDU NARODA.NE E VASA RABOTA NEKADIRNICI NARODA VZE DASI GOVORI SAM.